Halı Yıkama Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Halı yıkama konusunda tüm sorulara cevap veriyoruz. Duyduğumuz sıkça sorulan sorulardan sadece birkaçı.. Nergis Halı ve Koltuk Yıkama firması olarak sık sorulan sorulara en doğru cevapları hazırladık. Listede olmayan sorularınız var ise yorumlar bölümünden bizlere bu sorularınızı iletmeyi unutmayınız. En kısa sürede sorularınız cevaplandırılacaktır. Ayrıca yorum bölümüne telefon numaranızı bırakırsanız sorularınızın cevapları kısa mesaj olarak sizlere gönderilecektir. ( Not ; Telefon numaranız site üzerinde yayınlanmayacaktır. )

Halı Yıkama Konusunda  Sorulan Genel Sorular ve Cevapları

Halımı neden temizlemem yada temizletmem gerekir?

Dış mekan dan gelen tozlar, kir kalıntıları, yiyecek, içecek döküntüleri, bakteriler, uçucu organik bileşikler ve başka birçok kirletici madde zamanla halınızın içine işlemektedir. Bu yabancı maddeler halınızın üzerinde gezdikçe bir kısmı havaya karışmaktadır.
Halılarınızın temizlenmesi nefes aldığınız havayı temizler ve daha sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlar.

Halımı ne sıklıkta temizletmem gerekir?

Fazla kullanılan odalarda 3-6 ayda, daha az kullanılan odalarda ise 9-12 ayda bir temizletmeniz gerekir. Eğer çocuğunuz veya ev hayvanınız varsa, bütün ev halılarını yılda en az 2 defa temizletmeniz önerilir.

Halı üzerine sıvı döküldü, kurumasını nasıl hızlandırabilirim?

Halının kuruması; evin nemine ve sıcaklığına bağlıdır. Fanlardan veya varsa ısıtılardan(70-72 derece) faydalanılabilir.
Tamamen kuruyuncaya kadar halı üzerinde gezinmemeye ve varsa ev hayvanlarının gezinmemesine dikkat edilmelidir.

Halı üzerinde ağır mobilyalardan veya keskin cisimlerden kaynaklanan çukur izleri giderilebilir mi?

Böyle çukurlaşmaların tamamen ortadan kalkması için garanti verilemez.
Halı yıkama işlemi çukurlaşmanın giderilmesinde katkı sağlayabilir, yine de halının tamamen eski haline dönmesi vakit alabilir veya eski haline dönmeyebilir. Bu tür hasarlar uzun süreli ağır bir eşyaya maruz kalmış halılarda kalıcı hasara sebebiyet verir.

Halıların temizlenmesi sağlık ve alerji konularında faydalı mıdır?

Evet. Düzenli temizlenen halılarınız bakterilerden, mikroplardan ve kirlerden arınacağı için daha iyi nefes almanızı ve daha sağlıklı bir ortamda yaşamanızı sağlar.

Halı Yıkama ve Sık Sorulan Sorular

Halı yıkama işleminden sonra halılar daha çabuk kirlenir mi?

Bu tür durumlar eğitimsiz personel ve ucuz temizlik malzemesi kullanan firmalardan kaynaklanmaktadır.
Güvenilir ve uzun yıllar bu işi yapmış halı yıkama firmalarını seçmeniz bu tür durumlarla karşılaşmanıza engel olacaktır.

Halı yıkama firmalarını seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle uzun yıllar bu işi yaptığından emin olduğunuz firmaları seçmeniz faydanıza olacaktır.
Yıkama işleminde kullanılan temizlik malzemelerinin kimyasal olup olmadığını öğrenmeniz ve kurutma işleminin kapalı ortamda yapılması gerekmektedir

Halının m2'si nasıl hesaplanır?

Halınızın en ve boyunu ölçerek birbiriyle çarpımı ile halınızın m2’sini bulabilirsiniz.
Örneğin: Eni 2 metre boyu 4 metre olan bir halının 2×4=8m2’dir.

Halı üzerine kazara sıvı döküldü, kurumasını nasıl hızlandırabilirim?

Halının kuruması; evin nemine, sıcaklığına ve elyafın yoğunluğuna bağlıdır. Kuruma sürecini hızlandırmak için, fanlardan yararlanabilir, pencereleri 5-6 santim açık bırakabilir, ısıtıcıyı açabilir (70-72 derece) ve daha sıcak havalarda klimayı açık bırakabilirsiniz.
Nemli halıdan sert zemine geçerken özellikle dikkat edin. Sert zeminler kaygan olacaktır. Tamamen kuruyuncaya kadar halı üzerinde mümkün olduğu kadar az gezinilmesi sağlamaya çalışın. Kuruma sürecinde varsa ev hayvanlarını halı üzerinde gezdirmemeye gayret gösterin.

Halıları toplarken nelere dikkat etmem gerekir?

Temizlenecek olan alanlardaki kırılabilecek eşyaları güvenli bir yere taşımalısınız. Masalardaki resimler, lambalar, hatıra eşyaları vs. kaldırılmalıdır. Halılar, sarılıp rulo hale getirilirken halının üst yüzeyi iç kısımda kalmalıdır.

Halı Yıkama Merak Edilenler

Sık sorulan soruların bazılarına buradan yanıt vermiş olduk. Yorum bölümünden bizlere soracağınız diğer sorularınız da cevaplanacaktır.

Yıkama Sisteminiz Nasıldır?

Fabrikamız olması gereken makine sistemleri ile donatılmıştır. Toz alma, Yıkama, Sıkma, kurutma ve paketleme işlemlerinin tamamı makineler ile tam ve yarı otomatik olarak yapılmaktadır.

Halıları Nasıl Kurutuyorsunuz?

Müşterilerimizin en çok önem verdiği noktalardan bir tanesi de budur. Çünkü dışarı çıktıklarında bir çok halı yıkamanın halıları dışarıda üstün körü asarak kuruttuklarını görmektedirler. Buda yıkanan halıların tozlanmasına neden olmaktadır. Kale halı yıkama ile halılarınız tamamen kapalı ortamlardan oluşan kurutma odalarında işlem görmekte olup dış ortamın olumsuzluklarından uzak durmaktadır.

Halılar yıkanırken diğer halılarla birlikte mi yıkanmaktadır?

Halılarınız 12 fırçalı özel yapım makinelerde yıkanmakta olup farklı müşterilerimizin veya sizin diğer halılarınız aynı anda işlem görmemektedir. Veya bir havuz sistemi ile yıkama yapılmamaktadır. Her halı tek bir parça olarak makineye sokulmakta ve yıkanmaktadır

Hangi marka şampuan ile yıkama yapılmaktadır?

Halı yıkama sektöründe bir çok alternatif şampuan vardır. Ancak en çok tercih edilen ve sağlık bakanlığı onaylı marka Era 111 Halı Şampuanı kullanılmaktadır. %100 bitkisel olan era 111 halılarınızı hiç bir şekilde zarar vermemektedir. Aynı zamanda hijyenik açıdan yıkama sonrası halı içerisin de bir kalıntısı kalmamaktadır. Ayrıca Kale halı yıkama olarak hiç bir şekilde kimyasal içeriği sahip ürünleri kullanmamaktayız

Halıdan leke çıkartmak için ne yapıyorsunuz?

Halıya dökülen çay, kahve, ruj, oje gibi bir çok leke için era 111 üretmiş olduğu özel leke çıkartıcı ürünleri kullanmaktayız.